תחזוקת מערכת סולארית - כך תשמרו עליה לאורך זמן

בשנים האחרונות יותר ויותר עסקים בישראל בוחרים להתקין מערכות סולאריות על גגות של מבנים תעשייתיים וחקלאיים שונים, במטרה לחסוך מאות עד אלפי שקלים בכל חודש על הוצאות החשמל ולהבטיח לעצמם הכנסה פאסיבית עתידית. בישראל הנהנית מאקלים שטוף שמש, משך רוב ימות השנה, ייצור חשמל באמצעות פאנלים סולאריים הינו עסק משתלם במיוחד. עם זאת יש לדאוג לתחזוקת מערכת סולארית ולניקוי הפנאלים הסולאריים, להסבר על חשיבות התחזוקה והניקיון, המשיכו לקרוא. 

אילו מרכיבים כוללת מערכת סולארית?

כל מערכת סולארית מכילה מספר מרכיבים עיקריים:

פאנלים סולאריים תפקיד הפאנלים הוא לקלוט אתה אנרגיה הסולארית מקרני השמש ולהפכו לחשמל באמצעות תהליך תנועת אלקטרונים המתרחש בתאים הסולאריים העשויים שכבות סיליקון בעלי מטען חיובי ושלילי.

ממיר מתח סולארי (Inverter) ממיר המתח ממיר את הזרם החשמלי הישיר (DC) שמיוצר על ידי הפאנלים הסולאריים לזרם חשמלי חילופי (AC) על מנת שניתן יהיה להשתמש בו ברשת החשמל הארצית.

מצברהמצבר משמש לאגירת אנרגיה שנוצרת במהלך היום, לשימוש בשעות הלילה, כאשר המערכת כבר לא מייצרת חשמל.

מהי תוחלת החיים של מערכת סולארית?

תוחלת החיים המוערכת של מערכת סולארית היא 25 – 30 שנה. מערכת סולארית שמתוחזקת כיאות מתבלה ומתקלקלת פחות ומניבה לבעליה תשואה מקסימלית.

כיצד מתבצעת תחזוקת מערכת סולארית?

השקעה במערכת סולארית הינה השקעה חכמה, ידידותית לסביבה, אשר התשואה עליה מובטחת לאורך זמן, כל זאת, בהנחה שאותה מערכת מטופלת בהתאם להוראות היצרן.

אז מה למעשה נדרש כדי לשמור על מערכת סולארית ברמת תפקוד אופטימלית?

רוב המערכות הסולאריות פשוטות לתחזוקה והדבר העיקרי שבעל מערכת נדרש לעשות לשם כך, הוא שמירה על ניקיונה. מבחינת מספר ימי שמש בשנה, ישראל מספקת תנאים אידיאליים לייצור חשמל באמצעים סולאריים. יחד עם זאת, האקלים הים תיכוני / מדברי בישראל המתאפיין בדלות במשקעים ובסופות אבק וחול, לצד מספר גבוה במיוחד של מכוניות לנפש, גורמים להצטברות של לכלוך רב על גבי הפאנלים של המערכת הסולארית. אותו לכלוך שמצטבר על גבי הפאנלים, חוסם את המעבר האפקטיבי של קרני השמש אל התאים הפוטו וולטאיים שעל גבי הפאנל, דבר אשר עשוי להביא לירידה של עד 30% בתפוקת המערכת.

טיפים לניקיון מערכת סולארית

קיימים מספר דברים שחשוב מאוד שכל בעל מערכת סולארית ידע על ניקיון הפאנלים הסולאריים שלו:

  1. השתמש בציוד ובשיטות ניקוי השומרים על הפאנלים ואינם פוגעים באחריות היצרן – הימנע משימוש במברשת או בציוד אשר עשוי לשרוט את הפאנלים או מניקיון באמצעות לחץ מים גבוה אשר גם הוא עשוי ליצור שריטות קטנות על גבי הפאנלים ולפגוע לצמיתות בתפוקתם האנרגטית.
  2. נקה את הפאנלים הסולאריים בשעות הערב או הבוקר המוקדמות – התזת מים קרירים על גבי זכוכית הפאנלים הלוהטת, אשר בימים חמים מגיעה לטמפרטורות גבוהות במיוחד, עשויה להוביל לסדיקת הזכוכית. מכאן שהזמן האידאלי לניקוי הפאנלים הוא לאחר שקיעת השמש ולפני זריחתה.
  3. הקפד לנקות את הפאנלים הסולאריים על בסיס קבוע– ניקוי הפאנלים כעניין שבשגרה יבטיח ימנע הצטברות כמויות גדולות של לכלוך ואבק על גבי הפאנלים וייתר את הצורך משימוש בחומרי ניקוי חזקים ובקרצוף עוצמתי של הפאנלים.
  4. נקה את הפאנלים באמצעות מים מטופלים בלבד– ניקוי הפאנלים באמצעות מים מסוננים ונטולי מינרלים ומלחים ימנע הצטברות של משקעי אבנית על גבי הפאנלים.
  5. הימנע משימוש בכימיקלים או בחומרי ניקוי – מומלץ לנקות פאנלים סולאריים באמצעות מים בלבד. שימוש בסבון ובחומרי ניקוי שונים עשוי להותיר על גבי הפאנלים מעטה דביק, שבדומה ללכלוך שנשטף, מייצר אפקט הצללה הפוגע בתפוקת הפאנלים ואף מעודד הצטברות מהירה יותר של לכלוך על גבי הפאנלים בין שטיפה לשטיפה.
  6. הימנע מלנסות לנקות את המערכת באופן עצמאי – ניקיון פאנלים סולאריים כרוך בטיפוס לגובה, פעולה הכרוכה בסיכון בטיחותי משמעותי למטפס ועשויה לגרום נזק לגג ולפאנלים הסולאריים. השאר את ניקיון המערכת הסולארית למקצוענים!

 

הפתרון של RST  לתחזוקת המערכת הסולארית שלך

מתוך היכרות מעמיקה עם האתגרים הייחודיים הכרוכים בתחזוקת מערכת סולארית ופאנלים סולאריים, פיתחה חברת RST מערכת שטיפה אוטומטית לפאנלים סולאריים, המבטיחה לבעלי מערכות סולאריות פאנלים נקיים ותפוקה מקסימלית לאורך זמן.  מערכת ה-NightWash של RST שומרת על תחזוקת הפאנלים והאחריות עליהם בהתאם להנחיות היצרנים.

מערכת ה-NightWash של RST היא אוטומטית לחלוטין ונשלטת מרחוק באמצעות אפליקציה בטלפון החכם. באופן זה יכול בעל המערכת לקבוע את תדירות שטיפת הפאנלים ואת מועד שטיפתם בהתאם לצרכים הספציפיים של כל אתר ונמנע הצורך מהעלאה מסוכנת של עובדים על הגג ושטיפת הפאנלים בשעות היום החמות.

באמצעות מערכת ייחודית לטיפול במים, פרי פיתוחה של RST לניקוי לוחות סולאריים, אנו מבטיחים כי המים המשמשים לשטיפת הפאנלים יהיו המים הנקיים ביותר ושלא יכללו מינרלים וחלקיקים העלולים ליצור משקעי אבנית ולהוביל לקורוזיה. סנן המים שלנו דורש מינימום תחזוקה ומנקה את עצמו, ללא צורך בשימוש במלחים או חומרים אחרים.

ניקוי הפאנלים מבוצע באמצעות מתזים ייעודיים השוטפים בלחץ מים נמוך תוך מתן כיסוי מלא לכל חלקי הפאנל. המתזים אינם כוללים חלקים נעים ואינם גורמים להצללה על גבי הפאנלים. חיבור המתזים למערכת נעשה בקלות וביעילות רבה באמצעות קפיצי פטנט המונעים את הצורך בהדבקה לפאנלים או קידוח.

מידע נוסף

כל כמה זמן צריך לנקות את הפנלים?

יש לנקות את הפנלים באופן שגרתי וקבוע כדי לשמור על אחריות היצרן ולהבטיח תפוקה מקסימלית מינימום אחת לחודש במהלך העונה.

מערכת שטיפה אוטומטית בהפעלה מרחוק

מערכת NightWash של RST מופעלת בעזרת אפליקציה וללא מגע יד אדם. כך המערכת מתנקה ביסודיות באופן קבוע, חוסכת המון זמן והכי חשוב-לא מסכנת חיי אדם.

שאלות נפוצות

יצרני הפנלים אוסרים בכתב האחריות לשטוף את הפנל בשעות היום כאשר הוא חם ומוליך זרם , השטיפה תתבצע רק לפנות בוקר או מרדת החשכה.

אין להשתמש בסבון או חומרי ניקוי לניקיון המערכת. יש להשתמש במים מטופלים בלבד, ללא מלחים וללא אבנית, כדי להבטיח שהפאנלים לא ישרטו ולא יצטבר עליהם שום חומר. 

מערכות סולאריות
ניקוי מערכות סולאריות
מערכות סולאריות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: